Ahududu (Kozalak) Hırka Yapımı

Ahududu Hırka Yapımı

Merhaba Hanımlar Severek yaptığım ve birçok kişininde nasıl yapıldığını merak ettiği Ahudu Hırka Yapımı sizleri için bu yazımda Örgü modelim için yayınlıyorum. Resimler ile yazımı destekleyeceğim. Herkese şimdiden kolaylıklar dilerim. Ahududu (kozalak) yeleğin örülüşünde kullandığım malzemeler.

  • İp Tercihim Kartopu Baby One renk K253
  • Şiş Numaram 3.50
  • Kalıp 1 Yaş İçin
Kozalak Yelek Yapılışı

Yapılışı

Ahududu Hırka yapımı ‘na 81 ilmek başladım, yan bantlarına 7 ilmek haroşo bırakarak.11 yapraklı olacak şekilde modeli kurdum..
(1 ters 2 düz, 1at, 1 düz, 1at, 2 düz,1 ters) yaparak ortalarında 6 artış yaptım, yanlardan eksilterek yaprakları kapattım.. iki yaprak arasını haroşo yaptım.. yaprak bitince 2 sıra haroşo ördüm hiç artırmadan arka sırada 8 haroşodan sonra ,1 at 2 kes şeklinde ajurlar yaptım

Kollarındaki fosforlar için 1 ters 1 at düz 2 ters 1 at 2 düz …şeklinde modeli kurdum .2 düzün yanından artırım yapacak toplam 6 ilmek olunca kol kısmını keseceğim
Koltuk altlarından 6’şar ilmek artış yaptım modeli kurdum . model kurulumu arka sırada 3 düz 1 ters 3düz 1 ters 3 düz 1 ters olarak döndüm.

Fırfır Yapımı

Fırfır Yapımı

  • 1.Sıra: 2 Ters 1 Dola 1 Düz 2 Ters 1 Düz 1 Dola
  • Arka Sıra: 2 Ters 2 Düz 2 Ters 2 Düz
  • 3.Sıra: 2 Ters 1 Dola 2 Düz 2 Ters 1 Dola 2 Düz
Kozalak Yeleğimizin Arka Görünüşü

Şimdi Kozalakları Yapacağım

3 ters ördüm. ..ilk 1 düz ilmeğimin içinden 5 ilmek çıkardım 3 ters 1 düz 3 ters ördüm. yine 1 düzün içinden 5 ilmek çıkartarak devam ettim..
yani kozalaklar 1 düz ilmek atlayarak yapılıyor…
Arkadan 11 düz 1 ters , 11 düz 1 ters , 11 düz 1 ters olarak sıra başına geldim.
Ön yüzde bu sefer 11 ters 1 düz , 11ters 1 düz , 11 ters 1 düz )son ilmeklerim 11 ters) sırayı tamamladım…
Bu şekilde 8 sıra ördükten sonra şimdi kozalakları toplayacağız….
3 ters örüp yanındaki 5 ilmeği şişimize alıp topluyoruz.. yanındaki 3 ilmeği ters örüyoruz ..
Yanındaki 1 düz ilmeğin içinden 5 ilmek çıkartıyoruz….yanındaki 3 ilmeği ter örüp tekrar 1 düzün içinden 5 ilmek çıkartıyoruz. Yani bir kozalağı kapatırken diğer kozalak için 5 ilmek çıkartıyoruz..Bu şekilde 8 ilmek olunca 5 ters ilmegi kozalakları kapatıyoruz ben toplam 11 kozalak yaptım isteğe göre değişebilir.

Hepsi bu kadar kolayca örebilirsiniz. Ördüğünüz modelleri instagram adreslerimize gönderebilirsiniz. Sorularınızı yine bu hesaplardan sorabilirsiniz.

En Son Ahududu Yeleğimizin Hali

Yazarımızın İnstagram Adresi: Elif_Knitting
Örgü Modelim İnstagram Adresi: Örgü Modelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir