Altıgen Kafes Model Hırka Anlatımı

    Merhabalar; Bugün sizlerle yazlık örgü hırka , yelek, şal, pareo tarzı örgülerinizde kullanabileceğiniz nefis model paylaşacağım. Altıgen kafes model hırkamızı anlatmaya başlayalım

Malzemeler

 Altıgenlerden oluşan bu modelimiz için yazlık ince ipler tercih edilmeli. Ancak modelin net ve düzgün bir görüntüde olması için kullandığınız ipin mutlaka ütülenebilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Ben bumodeli yazlık salaş bir yelek yapımında kullandım. Benim tercih ettiğim ip, Alize Diva. %100 akrilik bir ip. 2,5 mm yün tığı kullandım. Alize divaların bir özelliğide ütülendiğinde yana ve boya uzuyor olması. Bu sebeple eğer bu ipi kullanacaksanız örgünüzün en ve boyunu ona göre ayarlamalısınız. Örümü çok keyifli, parlak yapılı bir ip.


    Gelelim altıgen kafes model hırka modelimize. Öncelikle örgümüze istediğimiz genişlikte zincir çekerek başlıyoruz. İstediğimiz genişlikte zincire ulaştığımızda ilk trabzanımızı yapabilmek için + 4 zincir çekiyoruz ve 5. zincire batarak üçlü trabzan yapıyoruz. Tüm zincileri üçlü trabzanlarla dolduruyoruz. Bir üst sıraya 4 zincirle çıkıyoruz. Kenarlara istediğimiz kalınlıkta tranbzan dolduruyoruz. Ben başlangıç ve bitişlere 3’er trabzan koydum. 
   İkinci sıramızda 3 trabzandan sonra 7 zincir çekip 5. trabzan tepesine batarak üçlü trabzan yapıyoruz. Sonra 2 zincir çekip 3. trabzanın tepesine üçlü trabzan yapıyoruz. Bu şekilde önce 7 sonra 2 zincir şeklinde ilerleyip sıramızı tamamlıyoruz. Sıra sonunda 7 zincirlik kısımda olup eksik trabzan kalırsa 3 zincir olarak yapalım. Bu bize o kısım için yarım altıgen verecek. 
   Üçüncü sıramızda yine 4 zincirle yukarı çıkıp baştaki trabzanlarımızı yapıyoruz. Sonra alt sırada eğer 3 zincirde bıraktıysak yine 3 zincir yapıp önüne gelen trabzana üçlü trabzan ile bağlıyoruz. Şayet 7 zincir ile bittiyse 3 zincir çekip alttaki 4. zincirin boşluğuna bir üçlü trabzan yapıp 2 zincir çekiyor ve aynı boşluğa tekrar bir üçlü trabzan yapıp ters üçgen yapmış oluyoruz. Sonra tekrar 3 zincir çekip gelen trabzan boşluğuna üçlü trabzan yapıyoruz. Tığın başına alıp aynı noktaya tekrar üçlü trabzan yapıp düz üçgen yapıyoruz. Ve yine sırasıyla 3 zincir, ters üçgen, 3 zincir düz üçgen olarak sıramızı tamamlıyoruz.

Örgü Hırka


    Bir üst sıraya yine 4 zincirle çıkıyoruz ve baştaki trabzanları yapıyoruz. Bu sırada yine alt sırayı takiben 7 zincir 1 trabzan, 2 zincir 1 trabzan şeklinde ilerliyoruz. İstediğimiz uzunluğa gelene dek bu şekilde tekrar ediyoruz. Modelimiz hep bir alt sıranın gidişatına göre ilerliyor. Bir sıra zincir ( 7 ve 2 ) bir sıra kutu ve üçgen ( ⏹🔽⏹🔼) şeklinde olacak. 
    Altıgen kafes model hırka yapımı burada bitti. Yapacaklara şimdiden kolay gelsin. Bir sonraki modelimizde görüşmek üzere…


   Tuba Bıçakcı

Yazarımızın İnstagram Adresi: srbrs_mom
Örgü Modelim İnstagram Adresi: Örgü Modelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir