Amigurumi Nedir? Hangi Malzemeler ile Nasıl Başlanır?

Bu karantina günlerinde eğlenceli vakit geçirmek için çok güzel bir hobi olan Amigurumi nedir? Neler Gereklidir? Nasıl yapılır? gibi sorulara birazcık cevap vermek istedim. Öncelikle Amigurumi Nedir bir bakalım.

Amigurumi Nedir?

Aslında uzun zamandır ülkemizde de bilinen bir teknik. Seksenler ve Doksanların başında örülmüş karpuz, örgü araba süslerini ve buna benzer bir çok meyve modeli, oyuncak gibi örgü modellerini hatırlayanlarınız vardır. Amigurumi japon kökenli bir kelime, Ami (örülmüş) ve nuigirimi (doldurulmuş oyuncak) anlamına geliyor. Kısaca örgü tığı ile ve sık iğne tekniği kullanılar oluşturulan ve gerekli olduğu zamanlarda model parçalarının birbirine dikilmesi ile oluşan el sanatıdır diyebiliriz.

Örnek Örgü Oyuncaklar

Günümüzde yaygın olarak oyuncak modelleri örülmekte ve içerisi pamuk yardımı ile doldurulmaktadır. Bu şekilde çocuklarınız içinde sağlıklı oyuncaklar yapma imkanınız olmakta.

Amigurumi Yapımı İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

  • Örgü İpliği
  • Tığ
  • Dolgu Malzemesi

En temel olarak bu üç malzeme amigurumi başlangıcı için bizlere yetecektir.

1-Örgü İpliği

Öncelikle seçeceğiniz ipliğin kalın ve yumuşak olmasını tavsiye ediyoruz. Kaliteli bir örgü ipliği kullanımı sizlere keyifli bir örgü deneyimi yaşatırken, çocuklarınız için yapacağınız oyuncaklar içinde daha sağlıklı olacaktır. Yün ve doğal malzemelerden yapılan iplikleri tercih etmeniz sonuçların daha güzel olması için önem taşır. Renk ve numara seçimleri sizlerin zevkine göre değişebilir.

2-Tığ

Seçtiğiniz örgü ipine uygun numarada bir tığ kullanmanız sizlerin yararına. Ayrıca ergonomik ve kaliteli bir tığ kullanmanız uzun süreli örgü işleri için sizlere kolaylık sağlayacaktır. Verilen şemada önerilen tığ kullanmanız mükemmel sonuçlar elde etmeniz için önemli bir adım olacaktır.

3-Dolgu Malzemesi

Örgü işleriniz bittikten sonra içlerini doldurmanız için gerekli malzemelerdir. Tercihen antibakteriyel elyaflar kullanabilirsiniz.

Yardımcı Ek Malzemeler

Sizlere yarım edecek iğneler, dekoratif amaçlı kullanacağınız gözler, düğmeler sizlerin zevk ve seçimine bağlı. Ördüğünüz modele hangisi yakışıyor ise onları kullanmalısınız. Örneğin aşağıda bulunan örgü amigurumi ineğinde dekor amaçlı kullanılan gözleri görüyorsunuz. Sizde buna benzer dekorasyon malzemeleri kullanabilirsiniz. Böylelikle ördüğünüz oyuncaklarınız çok daha güzel görünecektir. İlerleyen yazılarımda sizler için birçok harika model ekleyip nasıl yapıldığını anlatacağım 🙂

Arigurumi Sütaş İneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir