Çiçek Motifli Örtü Yapımı

Merhabalar; ben Tuba Bıçakcı. 39 yaşında 2 prenses annesiyim. Uzun yıllar çalıştığım bankacılık ve finans sektörüne veda edip ev hayatına adapte olmaya çalıştığım günlerde edindiğim bir hobi olarak başladı örgü maceram. Kısa sürede adapte olup çok sevdim örgü örmeyi. Rengarenk şeyler örmeyi severim. Renkleri kombinleyip cıvıl cıvıl şeyler üretmek en büyük keyfim. Bugün bu ilk yazımda da sizlere daha önce sosyal medyada görüp kendime göre yorumladığım çiçek motifli örtü yapımını anlatacağım .

Malzemeler

Ben bu örtüyü mutfak masam için tasarladım. Sizler isterseniz sehpalarınızda da kullanabilirsiniz. Öncelikle kullandığımız malzemelerden biraz bahsedelim. Ben bu örtü için; %100 pamuklu ince bir ip tercih ettim. Catania Orginals, Kartopu Organica, Nako Solare tarzı ince ve pamuklu bir ip seçebilirsiniz. Benim kullandığım ipler Kartopu Organica. Bu örtü için öncelikle 5 farklı renk seçiyoruz. Krem rengi hariç diğer renkler ile her renkten 6 adet olacak şekilde çiçek motifimizi örüyoruz.

Yapımı

Çiçek Motifi

 Çiçek motifimize sihirli halka içerine 4 zincir ile başlıyoruz. Önce 1 tane ikili trabzan yapıp araya 1 zincir çekiyoruz. İlk 4 zinciride sayarsak toplamda 11 trabzanımız olacak. 11. trabzandan sonra 1 zincir çekip ilk yaptığımız 4 zincirin 3. boşluğuna batıp kaydırma tekniği ile bağlıyoruz ve bir üst sıraya geçiyoruz.
     Bir üst sırada her boşluğa 1 trabzan yapıp kaydırma tekniği ile bağlıyor ve bir üst sıraya geçiyoruz. Son sıramızda çiçeklerimizin yapraklarını yapıyoruz. 3 zincir çekip hemen yanındaki trabzan tepesine batarak üçlü trabzan yapıyoruz. 4 trabzandan sonra 3 zincir çekip sıra gelen boşluğa sık iğne ile bağlıyoruz. Bu şekilde toplamda 8 yaprak yapıp motifimizi bitiyoruz. Her renkten 6 tane çiçek motifi yapıp güneş motifimize geçiyoruz.

Çiçek Motifi

Güneş Motifi

         Güneş motifimiz için krem rengini kullanıyoruz. İlk iki sıramız çiçek motifinin aynısı. 3. Sıraya geldiğimizde 20 zincir çekip bir trabzan atlayıp diğer trabzan boşluğuna sık iğne ile bağlıyoruz. Toplamda 16 tane kanat yapıp motifi bitiriyoruz. Ben bu örtüyü birleştirme yerleri belli olmaması için arkadan gizli dikişle birleştirdim. Sizler isterseniz güneş motifinin 20 zincirlik kanadını örerken 10. zincirde bağlayıp birleştirebilirisiniz.

Güneş Motifi

Çiçek Motifli Örtü Yapımı Yazım bu kadar .Yapmak isteyenlere şimdiden kolay gelsin.Sevgiyle kalın.

Yazarımızın İnstagram Adresi: srbrs_mom
Örgü Modelim İnstagram Adresi: Örgü Modelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir