Motifli Örgü Bluz Yapımı

Herkese merhabalar. Yapımı çok zevkli ve şık bir örgü bluz tarifi ile geldim. Giydiğinizde sizi her ortamda fark ettirecek, tüm övgüleri üzerinize alacağınız motifli örgü bluz un yapım aşamalarını yazımda bulabilirsiniz.

Kullandığım malzemeler:
-Nako Lüks Minnoş Baby ( ekru)
-Ebruli ipim ihraç fazlası olduğu için her yerde bulunmuyor, siz ekru ile aynı kalınlıkta istediğiniz bir ipi tercih edebilirsiniz.
-1.75 mm tığ

Önce motiflerimizi yapalım.
1. sırada sihirli halka içine toplam 12 ikili trabzan yapalım. (ekru ile)


2. sırada trabzanların arasına üçlü fıstık yapalım ve aralarına bir zincir çekelim. Fıstık: Trabzanın ilk iki ilmeğini çıkarıp son ilmeğini tığda bekletmek ve üç trabzanın son ilmeklerini hep birlikte almak. (ebruli ile)


3. sırada bir önceki sırada zincir çektiğimiz yerlere üç tane ikili trabzan yapalım ve aralarına bir zincir çekelim. (ekru ile)


4. sırada bir zincir çektiğimiz aralara üç tane ikili trabzan yapalım ve aralarına iki zincir çekelim. (ebruli ile)

5. sırada ilk yuvaya üç tane ikili trabzan, sonraki sıraya üç tane ikili trabzan yapalım. Sonraki yuvaya köşeyi oluşturmak için üç tane üçlü trabzan yapıp üç zincir çekip yine aynı yuvaya batarak üç tane üçlü trabzan yapalım. Böylece köşemiz oluştu. Bundan sonra tüm çevreyi bir yuvaya köşe ardından iki yuvaya ikili trabzan şeklimde resimdeki gibi tamamlayalım.
6. sırada birleştirmek için yuvalarımızı oluşturacağız. 5 er zincir çekerek tüm trabzan ve boşlukların üzerine birer tane denk gelecek şekilde yuva yapalım. Köşelerde zincir sayımız 8 olacak.

Motifimiz hazır 🙂 Alıştıktan sonra ezbere yapacağınız çok kolay bir motif. Bu motiflerden 38 beden için 50 adet yapmamız gerekli.

Motifleri fotoğraftaki şablona göre birleştirelim. Ön ve arka motif dizilimi aynı şekilde olacak. Kollardan iki motif birleştirmeden bırakalım.

Tüm motiflerimizi birleştirdikten sonra yaka yapımına gelelim. Motiflerin son sırasındaki herhangi bir yuvaya ipimizi sabitleyelim. 3 zincir çekip hemen yanındaki yuvaya sık iğne ile sabitleyelim. Tüm yuvaları bu şekilde 3 zincir ve sık iğne ile yapalım. Yakanın v geldiği ön ve arkalarda ise karşılıklı son iki yuvayı araya zincir çekmeden sık iğne ile birleştirelim. Toplamda 8 sırayı bu şekilde tamamlayalım.

Kollarda da yakadaki uygulamanın aynısını 4 sıra geçiyoruz ve tamamlıyoruz.

Alt kısmı bana biraz kısa geldiği için biraz uzatmak istedim. O yüzden motiflerin son sırasında yaptığımız 5 zincir ve sık iğneyi 3 sıra daha devam ettirdim. Dilerseniz siz direkt kenar kısmına geçebilirsiniz. Daha sonrasında da yaka ve kollarda uyguladığımız 3 zincir ve sık iğneyi yapalım. Motifin V geldiği yerlerde karşılıklı son iki sırayı zincirsiz birleştirelim. Ters v olan tepe noktada ise en uçtaki yuvaya 3 zincir ile battıktan sonra yine 3 zincir çekip aynı yuvaya batalım ve orada yeni bir yuva oluşturalım. Fotoğraflardan da yardım alabilirsiniz.

Motifli örgü bluz umuzun yapım aşamaları bu şekilde. Yapanlar olursa instagram adresimden etiketlerlerse görmeyi çok isterim. Şimdiden herkese kolay gelsin 🙂

İnstagram Adresim: Örgücü Geldi Hanım
Youtube Kanalım: Örgücü Geldi Hanım

Merhabalar... Ben Aslı İNAN. 1986 doğumluyum, Bursalıyım. Sınıf öğretmeniyim. Çok küçük yaşlarda başladığım örgü sevdam yıllar geçtikçe ve yeni şeyler üretmeye başladıkça yapmadan duramadığım bir hobi haline geldi. Farklı şeyler üretmekten ve bunları paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Sevgiyle kalın ve sevgiyle örün :)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir