Örgü Motif Top Yapımı

Herkese merhabalar 🙂 Yine çocuklarımız çok seveceği bir oyuncak örgü motif top ile geldim. Eminim ki hiçbirimiz bebeklik döneminde her şeyi ağzına sokmaya çalışan bebeklerimiz için plastik topları uygun bulmuyoruzdur. Peki bunun alternatifi ne ? İşte bu örgü top tarifi ile hem çok kısa bir sürede örgü oyuncağınızı tamamlayacak hem de içiniz rahat çocuğunuza verebileceğiniz ya da hediye götürebileceğiniz bir oyuncağa sahip olacaksınız.

Motif Top

O zaman başlayalım 🙂

MALZEMELER

  • Ben Gazzal Baby Cotton iplerini kullandım. Siz evinizde pamuk içerikli herhangi bir ip kullanabilirsiniz.
  • 2 mm tığ (Biraz sıkı öreceğiz.)
  • Boncuk elyaf
  • Dikmek için küt uçlu bir iğne
  • Ses çıkarmasını istiyorsanız çıngırak ya da sürpriz yumurta kutusu içine birkaç boncuk

Önce motiflerle başlayalım.

  1. sırada SH içine 15 tane ikili trabzan yapalım.
  2. sırada her yuvaya çift batarak sıra sonuna kadar 30 tane ikili trabzanı tamamlayalım.
  3. sırada sırayla 5 tane ikili trabzan, sıradaki yuvaya 3 tane ikili trabzan birden, (buralar köşeleri oluşturacak) şeklinde sırayı tamamlayalım. Toplam 40 trabzanımız olacak.

12 tane motifi tamamlayınca önce iki motifimizi karşılıklı trabzanları denk gelecek şekilde dikmeye başlayalım. Dikerken başlangıç ve köşeleri iki kez, diğer trabzanları bir kez geçmemiz yeterlidir. İki motifin birer kenarı birleştikten sonra bir motifin diğer kenarlarına da birer motifin kenarlarını tutturarak çiçek modeli oluşturalım. Daha sonrasında aralarından da dikelim. Şekli oluşturamam diye endişelenmeyin. Bu motif sayılarıyla ve bu kenar birleştirme ile mutlaka top şeklini bulacaksınız 🙂

Son motifleri birleştirmeye başlamadan önce içine bir miktar elyaf doldurup çıngırağını atalım. Son motifte içinde yeterli elyaf olup olmadığını kontrol ederek kapatalım.

Dikerken yapmamamız gereken bir püf noktayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Dikiş sırasında bir kenardan uzak bir kenarı birleştirmeye geçerken bazen ipi kesip tekrar bağlamak zor gelebilir ancak ipi içeriden karşı tarafa uzattığımızda top içeriye doğru çekilme yapabilir ve formu bozulabilir. Yaparken ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bu yüzden ipi birkaç sefer koparıp takmanız gerekiyor.

Örgü motif top tarifimiz işte bu kadar kolay. Hepinize kolaylıklar diliyorum. Yazılarımın devamı için sosyal medya adreslerimden beni takip edip destek olabilirsiniz.

İnstagram Adresim: Örgücü Geldi Hanım
Youtube Kanalım: Örgücü Geldi Hanım

Örgü Top Videosu:

Videolu Örgü Top Yapımı

Merhabalar... Ben Aslı İNAN. 1986 doğumluyum, Bursalıyım. Sınıf öğretmeniyim. Çok küçük yaşlarda başladığım örgü sevdam yıllar geçtikçe ve yeni şeyler üretmeye başladıkça yapmadan duramadığım bir hobi haline geldi. Farklı şeyler üretmekten ve bunları paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Sevgiyle kalın ve sevgiyle örün :)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir