Puffy Battaniye Yapılışı

Nasıl oldu bizde anlamadık. Birden evlerimize kapandık. Dünyayı bir virüs mü ne sarmış. Öldürürmüş hiç sakası yokmuş. Nereye kadar bu karantina! Dışarıda güneş doğuyor ,çiçekler açıyor,  her yer yemyeşil kuşlar cıvıl cıvıl…Baharın hiç haberi yok; virüsten falan. Ama insanlar evlerinde! Bu güzellikleri pencerelerinden balkonlarından izlemekte.

  Bizler evde kalmaya ve örgüye devam ediyoruz. Ne yapalım? Gelin sağlık için daha güzel günler için bir süre evde yapabileceğimiz hobilerimize yani örgülerimize sarılalım. Kısıtlı ortamımızda seçeneklerimizi artıralım. Bugün size puffy battaniye yapılışını anlatacağım.

Puffy Battaniyye Hakkında

     Benim fikrim puffy battaniye!!! Hemde sizi sıkmayacak uğraştırmayacak iki güne bitecek güzel bir battaniyye…İki günde nasıl mı battaniye örülür? Çok pratik şiş yada tığ kullanmadan parmaklarımızı kulllanarak örebilecegemiz müthiş bir hobi. Bebekler için üretilmiş puffy serisi istenilen renk ve desenle yumuşacık çok hoş bir battanıyedir. Antı bakteriyel ve toz tutmaz yapısıyla bu battaniyeyi çok seveceksiziniz. Ayrıca %100 mikropolyester ve 40 derecede makinada yıkanabilir. Üstelik delikli yapısından dolayı hava geçirir ve bebekler yüzüne çekse bile rahat nefes alabilir.

   Sizinde böyle pratik ve kullanışlı battaniyeler örebilmenizi kolaylaştırmak içi nasıl yapıldığını anlatacağım. Memnun kalacağınızdan şüpheniz olmasın…

Puffy Battaniye (Hasır) Model Yapımı

En sade ve en anlaşılır şekildi kolay bır anlatım yapacağız. Hepimizin rahatça örüp kullanabileceği bir modeldir Puffy Battaniye.

   Malzeme olarak istenilen renkte beş adet ip kullanıyoruz. Ölçümüz bir metreye bir metre şeklinde br battaniye olacak. Elli tane ilmek sayıyoruz. Ellibirinci ilmeği sola kaydırıyoruz, ilmekler sağdakiler sola, sağdakiler sola şeklinde kayacak. İlk sırada ilmekler arasında ikişerli guruplar halinde sağdakigni sola ikili ikili kaydırıyoruz.

resim1: 51. İlmek sağdan sola geçirilir.

    İkinci sırada aynı sekilde soldan sağa soldan sağa tam tersi şekilde ikişerli guruplar halinde kaydırma yapıyoruz.

     Elli ilmeği karşımıza alıyoruz ellibirinci ilmeği ellinci ilmeğin üstüne sağdan sola gelecek şekilde atıyoruz. Elli ikinci ilmeği ve elliüçüncü ilmeği çaprazımızdan ğeçiriyoruz.

Resim 2: 52. ve 53. ilmekler içlerinden geçirilir.

Hemen onun yanındaki iki ilmeği sağdan sola gelecek şekilde çaprazlıyoruz ve sıradaki ilmekleri içinden geçiriyoruz. Yani toplamda iki tane çapraz elde ediyoruz. Üçüncü çaprazımızı yaparken yine aynı şekilde sıradaki iki ilmeği sağdan sola üst üste koyup arkadan gelen sıradaki ilmekleri önce sağdan sonra soldan çaprazımızın içinden geçiriyoruz ve böylece el dokuması puffy battaniye yapılışı için modelimizin en alt iki sırasını tamamlıyoruz.

Resim 3: İlk sırayı bu şekilde tamamlıyoruz.

Düz bir zemin üstünde yada masada çalışılırsa ilmekler daha net görünür. Ve karıştırmadan daha güzel sabitlenir. 

İkinci Sıra

İkinci sıraya geçtiğimizde ise; bu kez soldan sağa tam tersi şekilde çaprazlayarak sıradaki ilmekleri içlerinden geçirip sabitliyoruz. Ama burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Çaprazlamaya başlarken ilk ilmeği boş bırakıp ikinci ve üçüncü ilmeğimizi çaprazlayarak devam etmektir. İlk ilmeği örmüyoruz. Yukarıda anlattığımızın tam tersi burada aynı mantıkla soldan sağa çapraz yapıp sıradaki ilmekleri çaprazımızdaki ilk son ilmekten sonra sağ ilmekten geçirip sabitliyoruz. Ve ikinci sıramızı da bu şeklide sabitliyoruz.

Resim 4: ikinci sıra sağdan soladır. Başlarken ilk ilmek boş bırakılır.

Bu tamamlamanın sonunda geriye bir tane boş ilmek kalacaktır bunu üçüncü sırada geriye dönmek için kullanacağız.

Üçüncü Sıra

     Üçüncü sıraya geçtiğimizde artık Puffy Battaniye hasır modelimiz ortaya çıkmaya başlıyor. Burada dikkat etmemiz ve ilk yapmamız geriken şey tamamladığımız alt sırada geriye kalan bir ilmeğimizi sola döndürüp önündeki ikinci ilmekle çaprazlamak. Örülmeyen son ilmeği sağdan sola şekilde yani ikinci sıranın tam tersi şekilde önündeki ilmekle çaprazlıyoruz ve sıradaki ilmekleri önce sağa sonra sola olmak üzere geçiriyoruz ve kaldığımız yerden sağdan sola çaprazlamaya devam ederek üçüncü sırayıda tamamlıyoruz. Böylece tam bir kare elde edene kadar altı tane ipimizide kullanarak hasır battaniye modelimizi tamamlıyoruz.

    Puffy battaniye yapılışı için Püf noktası birinci sırada sağdan sola ikinci sırada soldan sağa üçüncü sırada yine sağdan sola dördüncü sırda yine sağdan sola çaprazlar yaparak bir sonraki sırada öncekinin tersini uygulamaktır. Böylece hazır battaniye modelimiz ortaya çıkıyor. Minik bebişlerimizin sağlıklı günlerde kullanması dileğiyle mutlu olun mutlu kalın.

Puffy Battaniye Renk Seçenekleri

Yazarımızın İnstagram Adresi: yksl.a.kbra
Örgü Modelim İnstagram Adresi: Örgü Modelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir